Dużą częścią inwestowania jest znajomość różnych koncepcji inwestycyjnych. Czy wiesz, czym jest dywersyfikacja i dlaczego jest ważna w inwestowaniu? Czy znasz takie pojęcia jak hossa i bessa, zmienność, blue chipy i hedging?
Akcje - są papierem wartościowym potwierdzającym posiadanie udziału w danej spółce akcyjnej. Inwestowanie w akcje daje osobom fizycznym możliwość uczestniczenia we własności i zyskach spółki. Wraz ze wzrostem wartości spółki rośnie również wartość jej akcji, co pozwala inwestorom sprzedać swoje akcje po wyższej cenie niż ta, za którą je kupili i osiągnąć zysk. Akcjonariusze mają prawo do udziału w zyskach (wypłata dywidendy) i do głosowania na walnych zgromadzeniach.
Rating - wyraża wiarygodność i stabilność, oznaczany literami od AAA do D. Najbardziej znane agencje ratingowe to Standard & Poor's (S&P), Moody's i Fitch. Przy poziomie ratingu AAA prawie nie ma ryzyka, a D oznacza wysokie ryzyko. Inwestycje obarczone większym ryzykiem charakteryzują się lepszą aprecjacją, ale są też znacznie bardziej narażone na straty.
Rentowność - wyraża stosunek zysku do zaangażowanego kapitału, obliczany jako zysk / kapitał własny × 100 (%). Istnieje kilka rodzajów rentowności, a mianowicie rentowność aktywów, kapitału własnego, kosztów, sprzedaży i kapitału długoterminowego.
Wypłacalność - wyraża zdolność do wywiązywania się ze swoich zobowiązań, jest to zdolność do zapłaty.
Płynność - informuje, jak szybko aktywa mogą zostać przekształcone w gotówkę. Niski wskaźnik płynności wskazuje, że przedsiębiorstwo nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań na czas. I odwrotnie, wysoki wskaźnik płynności oznacza, że przedsiębiorstwo jest w stanie spłacić swoje zobowiązania na czas, ale z drugiej strony zmniejsza to jego rentowność.
Zmienność - wskazuje stopień wahań wartości danego instrumentu finansowego. Wysoka zmienność wskazuje, że wartość aktywów może zmieniać się szybko i znacząco w krótkim okresie czasu, co wskazuje na wyższy poziom ryzyka i może przynosić wyższe zyski. Z drugiej strony, niska zmienność wskazuje na większą stabilność i mniejsze ryzyko, ale zazwyczaj mniejsze zyski.
Papier wartościowy - może być akcją, obligacją, wekslem, świadectwem udziałowym, bonami skarbowymi, czekami i innymi instrumentami finansowymi. Emitent papieru wartościowego lub emitent uzyskuje niezbędny kapitał w tej formie, a inwestor w ten sposób docenia swoje pieniądze.
Hedging - jest zabezpieczeniem przed ryzykiem, jest techniką inwestycyjną, w ramach której zawierane są przeciwstawne transakcje lub utrzymywane są przeciwstawne pozycje w celu zrównoważenia ryzyka pierwotnego aktywa inwestycyjnego. Najpopularniejszymi instrumentami wykorzystywanymi do hedgingu są kontrakty futures, opcje, kontrakty swap i kontrakty forward. Te finansowe instrumenty pochodne pozwalają inwestorom kontrolować i ograniczać ryzyko w ich portfelu.
Blue chips - są to akcje dużych spółek, o których wiadomo, że są stabilne i wysoce płynne. Termin "blue chip" został ukuty na początku XX wieku w odniesieniu do ciemnoniebieskich żetonów pokerowych o wysokiej wartości, które oznaczały najwyższą wartość i mogły być używane do stawiania najbardziej znaczących zakładów.
Beta - jest miarą zmienności akcji w odniesieniu do ruchów na całym rynku. Współczynnik beta większy niż 1 oznacza, że akcje są bardziej zmienne, a współczynnik beta mniejszy niż 1 oznacza, że akcje są mniej zmienne.
Dywersyfikacja - stosowana w celu zminimalizowania ryzyka inwestycyjnego. Kluczem nie jest inwestowanie tylko w jeden instrument finansowy, ale rozłożenie inwestycji na wiele rodzajów, eliminując w ten sposób ryzyko straty.
Broker - to tak zwany pośrednik, który organizuje kupno i sprzedaż akcji. Działa jako pośrednik między inwestorem a giełdą.
Rynek niedźwiedzia
Rynek niedźwiedzia jest definiowany przez długoterminowy spadek cen inwestycji - ogólnie rzecz biorąc, rynek niedźwiedzia występuje, gdy następuje spadek o 20% lub więcej od ostatniego maksimum. Rynek niedźwiedzia jest zatem idealną okazją dla inwestorów do zakupu akcji.
Rynek byka
Rynek byka jest definiowany przez trend wzrostowy na rynku przez pewien okres czasu - ogólnie rzecz biorąc, rynek byka ma miejsce, gdy następuje wzrost o 20% lub więcej od poprzedniego minimum lub gdy cena osiągnęła rekord wszechczasów. W takim przypadku inwestorzy albo nadal utrzymują akcje z perspektywą jeszcze wyższych zysków, albo je sprzedają.